Jay-Z's One-of-a-Kind D’Ussé Cognac sælger for $ 66.000 på auktion - Men Life Web Journal

Indholdsfortegnelse

En skål for den formidable Shawn Carter. En sjælden aftapning af D'ussé, officielt kendt som "Flaske nr. 1" fra Grande Champagne Cognac Anniversaire Limited Edition 1969, er lige gået under hammeren hos Sotheby's, men dette er ikke noget ånd. Den udsøgte udgivelse er anbragt i en facetteret krystaldekanter formet som en diamant og har en engangsgraveret signatur fra musikmagulen Jay-Z. Hvis det ikke var nok, er flasken også prydet med 24 karat blad af guldblad om halsen og dekoreret med symbolet påLe Croix de Lorraine, det historiske franske emblem for mod, ære og udholdenhed.

Auktionen gik live den 1. marts med det formål at skaffe midler til Shawn Carter Foundation, rapperens non-profit mentororganisation. Selvom der ikke var nogen reserve på Jay -Z D’ussé -cognacflasken, havde Sotheby's lagt et indledende skøn i størrelsesordenen USD 24.000 - $ 75.000. En måned efter, og vi ved nu, at de havde ret. Jay-Z-signeret flaske D’ussé solgt for USD 52.000 USD (66.000 AUD), dog har Sotheby's ikke afsløret køberens navn.

Selvom du kunne argumentere for, at æstetik var ansvarlig for resultatet, ved cognac-elskere, hvor spændende denne aftapning er. Dekanteret fra en enkelt tønde er ånden blevet modnet i et halvt århundrede i det store Château de Cognac -hus i Frankrig. Jay-Z-forbindelsen kom senere, da mærket angiveligt overraskede delejeren/rapperen med aftapningen for at fejre sin 50-års fødselsdag. Nogensinde filantropen vælger Carter ikke selv at åbne den, men hellere gemme flaske nr. 1 på auktion.

”Da vores kældermester, Michel Casavecchia, opdagede den ældede væske på Château de Cognac og forklarede, hvor virkelig den er af en slags, var det vigtigt for mig at ære den ved at gøre noget, der ville fejre dets særpræg. Når tønden er tømt, er der ingen måde, hvorpå væsken kan genskabes, ”sagde Carter i en erklæring.

”Hele processen bag Anniversaire -kollektionen fra 1969 mindede mig om, hvorfor jeg i første omgang blev involveret i spiritusindustrien - for at skabe noget, der vil stå tidstesten. Det betyder meget, at vi endelig kan dele D’USSÉ 1969 Anniversaire Limited Edition med resten af ​​verden, og vi er stolte over at kunne auktionere den første flaske i samlingen med Sotheby's til fordel for Shawn Carter Foundation. ”

For dem, der er så uheldige at gå glip af flaske nr. 1, kan du stadig få fingrene i udgivelsen. Halvtreds flasker blev skabt for at markere musikmogulens milepæls fødselsdag, dog er det kun den ene, der bærer den indgraverede signatur. Forvent dog ikke, at de kommer billige.

Du vil bidrage til udviklingen af ​​hjemmesiden, at dele siden med dine venner